Trečiadienis, 2024 7 vasario

Miesto kasyba: kodėl tai mūsų ateitis?

vienas

Metalo ir elektronikos atliekų perdirbimo lyderiai Lietuvoje „EMP Recycling“ įžvelgia poreikį keisti visuomenės požiūrį į perdirbimą, vartojimą ir net kasdien naudojamus prietaisus. Kaip tikina jų atstovai, vartojimą paversti ciklu – ne pasirinkimas, o būtinybė.

Iš šaldytuvo į automobilio detales 

EMP Recycling“ atliekų perdirbimu užsiima jau nuo 1999 m. ir kasmet jų perdirbamų elektronikos ir metalo atliekų kiekis tik auga. Žinoma, kartu su juo – ir išgaunamų vertingų žaliavų mastai. 

Į įmonės teritoriją patenkanti nenaudojama elektronika, buitinė technika bei metalo atliekos perleidžiamos per modernius rūšiavimo ir perdirbimo procesus, kol nereikalingi įrenginiai pavirsta daug potencialo turinčiomis žaliavomis. Pavyzdžiui, iš vieno čia atvežto standartinio šaldytuvo išgaunama apie 30 kg juodojo metalo, 1 kg aliuminio, 1 kg vario bei gausybė kitų medžiagų. Kokybiškas atliekų perdirbimas leidžia į žiedinės ekonomikos ciklą sugrąžinti daugybę žaliavų, kuri panaudojama kitų daiktų gamybai. Šaldytuvo atveju, perdirbimo metu atgautos žaliavos gali virsti dviračiu, automobilio detalėmis, elektronikos prietaisais – galimybės išties neribotos. EMP Recycling atkreipia dėmesį, kad tokie procesai ir žiedinės ekonomikos puoselėjamas yra vienintelė išeitis nuolat modernėjančiam pasauliui. Pirkti naujus daiktus, tikriausiai, mėgstame kiekvienas, tačiau žemės ištekliai yra baigtiniai, tad medžiagų perdirbimas leidžia ir toliau gaminti naujus daiktus, prietaisus, kurti infrastruktūrą ir gerinti gyvenimo sąlygas. 

Miesto kasyba: galimybė Lietuvai turėti naudingų iškasenų 

EMP Recycling veiklos ašis visuomet buvo tvarumo idėjos, tačiau pastaruoju metu įmonė į opias pasaulio problemas žvelgia plačiau ir ieško naujų būdų kurti užtikrintą ateitį. Vienas kertinių principų – miesto kasyba. Lietuva niekuomet negalėjo pasigirti pakankamais įvairių iškasenų kiekiais, tačiau įmonė įsitikinus, jog mes turime pakankamai – tereikia mokėti pasinaudoti esamais ištekliais. Miesto kasyba (angl. „urban mining“) yra procesas, kuomet iš nenaudojamų miesto struktūrų, transporto priemonių, įrenginių ir net kiekvieno lietuvio turimų neveikiančių elektronikos prietaisų išgaunami vertingi metalai ir kitos medžiagos. Jas tinkamai perdirbus, susigrąžintas žaliavas galima panaudoti gamyboje, statyboje ir pramonėje. Kadangi natūralūs žemės ištekliai lėtai, bet užtikrintai senka, miesto kasyba tampa vienintele išeitimi kurti kažką naujo. 

Gyventojų atsakomybė pasirinkti teisėtą atliekų tvarkytoją  

EMP Recycling nuosekliai vysto efektyvius procesus miesto kasybos įgyvendinimui, tačiau tam reikia ir gyventojų įsitraukimo. Generalinio direktoriaus Dariaus Valeikos teigimu – „jeigu ateityje norime rankose laikyti naują mobilųjį telefoną ar žiūrėti filmus per geresnį televizorių, prieš atsikratydami nebeveikiančia elektronika, įsitikinkime, ar tikrai ją atiduodame teisėtiems atliekų tvarkytojams. Tai ne tik ištuštins sąvartynus bei pakeles, kur neretai atsiranda nenaudojama buitinė technika, bet ir kiekvienas mūsų prisidės prie žiedinės ekonomikos vystymo“.  Įmonė įgyvendina sudėtingus perdirbimo procesus, o Lietuvos gyventojams belieka nepamiršti, ką daryti su nebeveikiančia elektronika bei metalo atliekomis.  

Grįžti atgal